Garść statystyk – tydzień 10

Marta Kiszko Garść statystyk Inne Strona Główna 0

Jak co tydzień przedstawiamy Wam statystyczne ciekawostki z minionego tygodnia. Ten odcinek i kolejny wyjdą wyjątkowo w środę z uwagi na Święta i Nowy Rok, ale już niedługo wracamy do stałych poniedziałków. A co się działo w zeszłym tygodniu? Poniedziałek zwłaszcza był gorącym dniem w NBA, bowiem Kobe Bryant został uhonorowany zastrzeżeniem obu numerów w Staples Center! James Harden po raz kolejny udowodnił, że jest materiałem na tegorocznego MVP mimo, że dwukrotnie jego wielkie cyfry nie poprowadziły Rockets do wygranej. Kyle Kuzma też w tym tygodniu grał, jakby był z innej planety!

• Kobe Bryant został pierwszym koszykarzem, którego uhonorowano zastrzeżeniem obu numerów. Numer 8 został zastrzeżony po raz pierwszy w historii, numer 24 ósmy raz,
  • Victor Oladipo na swoim koncie w tym sezonie ma +30 punktów w siedmiu meczach. Do tej pory tylko pięć razy miał takie statystyki punktowe w jednym roku (sezon 2014/15 z Orlando Magic, 5 meczy spośród 72 rozegranych),
  • Frank Kaminsky w meczu przeciwko Knicks zdobył 24 punkty i tym samym wyrównał swój rekord kariery,
  • Celtics udowodnili w spotkaniu z Pacers, że cuda się zdarzają. Na 30 sekund przed końcem przegrywali 5 punktami. Fun fact: żadnemu innemu zespołowi w lidze przy takim stanie na pół minuty do ostatniego gwizdka sędziego nie udało się wygrać spotkania. Do tej pory drużyny miały bilans 0-379,
  • W meczu Rockets-Jazz, ekipa z Houston przegrała czwartą kwartę aż 26 punktami – to największa w historii tej organizacji różnica punktowa w czwartej odsłonie i także największa różnica wśród drużyn w tym sezonie,
  • Nie licząc meczu z Chicago, Giannis Antetokounmpo rzucił przynajmniej 25 punktów i zebrał przynajmniej 9 piłek w każdym z 9ciu ostatnich meczów. Jedynym zawodnikiem z dłuższym streakiem był Kareem-Abdul Jabbar, który w sezonie 1972/73 miał 13 takich spotkań z rzędu,
  • Kelly Olynyk w spotkaniu ze swoją poprzednią drużyną – Boston Celtics – rzucił swój career-high 32 punktów,
  • Los Angeles Lakers wygrali mecz z Houston Rockets i to był trzeci raz, gdy zespół z LA przerwał przynajmniej 14-meczowy streak jakiejś drużyny. W 2008 roku przerwali serię 19 wygranych Boston Celtics, a w 1997 roku 15-meczową serię Utah Jazz,
  • W tym samym starciu James Harden rzucił 51 punktów i tym samym został pierwszym koszykarzem od czasów Allena Iversona w 2007 roku, który rzucił +50 oczek przeciwko Lakers. Kyle Kuzma popisał się 38 punktami i został drugim rookie po Elginie Baylorze (41 punktów w 1959 r.) z największą ilością punktów na wyjeździe,
  • DeMar DeRozan dołączył do Vince’a Cartera – to jedyni zawodnicy, którzy w barwach Raptors zanotowali na swoim koncie 10 występów z +40 oczkami,
  • Kristaps Porzingis w meczu przeciwko Celtics zrobił niezbyt pochlebny rekord – w trzeciej kwarcie był 0-11 z gry, dołożył tylko jeden punkt pochodzący ze skutecznie wykonanego rzutu wolnego. Podobne osiągnięcie miał Andrew Bynum w sezonie 2013/14,
  • W tym samym spotkaniu Michael Beasley #nowyMVP rzucił 32 punkty. Na swoim koncie ma więcej 30+ występów niż Klay Thompson (1), czy Kevin Love (2),
  • Denver Nuggets wygrali mecz z Portland Trail Blazers. Dokonali tego po raz pierwszy od 2013 roku,
  • Brooklyn Nets w tej chwili mają bilans 12-21. W zeszłym sezonie nie byli w stanie wygrać 12go spotkania aż do 12 marca,
  • Kyle Kuzma dołączył do Jerry’ego Westa (1961 r.) w ilości spotkań back-to-back-to-back z +25 punktami jako rookie. Obaj zawodnicy mają na swoim koncie 3 takie mecze z rzędu,
  • Jordan Bell zdobył swoje pierwsze double-double w karierze w meczu z Los Angeles Lakers. Rookie Golden State Warriors zapisał na swoim koncie 20 punktów i 10 zbiórek w 24 minuty na parkiecie,
  • Harden w meczu back-to-back z LA Clippers zdobył kolejne 51 punktów, ale ponownie przegrał mecz mimo takiej zdobyczy punktowej. Wcześniej „udało się” to jedynie Wiltowi Chamberlainowi. Brodacz jest pierwszym zawodnikiem w tym sezonie, który zdobył 1000 punktów. Pięć z siedmiu spotkań, w których gracze mieli największe zdobycze punktowe należą właśnie do niego,
  • Washington Wizards zdobyli 130 punktów w meczu z Orlando Magic. To największa liczba oczek u siebie od 11go listopada 2005 roku,
  • 22,400 – tyle rozdano asyst od początku sezonu,
  • Średnie z ostatniego tygodnia dla graczy: James Harden był najlepiej punktującym (42.7 punktów), najlepiej zbierającym – Clint Capela (19 zbiórek, jedno spotkanie) i DeAndre Jordan (18 zbiórek, cztery spotkania), najskuteczniejszym zawodnikiem – Clint Capela (83.3% skuteczności), najlepiej asystującym – Russell Westbrook (9.5 asyst), najczęściej rzucającym za trzy graczem – Eric Gordon (12 prób, 50% skuteczności), najlepiej przechwytującym – Robert Covington (3.8 przechwytów), najlepiej blokującym – Joel Embiid (3 bloki, jedno spotkanie) i Myles Turner (3 bloki, 3 spotkania), najwięcej minut na boisku spędzał średnio Trevor Ariza (42.9 minuty),
  • Średnie z ostatniego tygodnia dla drużyn: Houston Rockets rzucali najwięcej punktów na mecz (118 punktów), najlepiej zbierającymi byli Brooklyn Nets (49.7 zbiórek), najskuteczniejszą drużyną – Cleveland Cavaliers (50.6%), najlepiej asystującymi – Chicago Bulls (29 asyst), najczęściej rzucającym za trzy graczem – Houston Rockets (41.7 prób, 40.8% skuteczności), najlepiej przechwytującymi – Toronto Raptors (11.7 przechwytów), najlepiej blokującymi – Golden State Warriors (9.8 bloków), najlepiej wykonywali rzuty wolne Toronto Raptors (88.6%),