Zapowiedź sezonu 2017/18: Boston Celtics

Paweł Mocek Strona Główna Zapowiedzi sezonu 6

Ze świecą szukać kogoś, kto przewidziałby, że w składzie Boston Celtics zostanie zaledwie czterech graczy z ostatniego sezonu. Teraz Celtics do zupełnie nowy zespół, z nowymi nadziejami na detronizację Cleveland Cavaliers w konferencji wschodniej. Czy Big 3 Kyrie Irving – Gordon Hayward – Al Horford da radę już w tym sezonie powalczyć o Finały NBA?

OFFSEASON

Przybyli: Kyrie Irving, Gordon Hayward, Marcus Morris, Aron Baynes, Jayson Tatum, Guerschon Yabusele, Semi Ojeleye, Abdel Nader, Daniel Theis, Shane Larkin, Andrew White

Odeszli: Isaiah Thomas, Jae Crowder, Avery Bradley, Kelly Olynyk, Amir Johnson, Jonas Jerebko, Tyler Zeller, Jordan Mickey, Demetrius Jackson, James Young

Zostali: Al Horford, Jaylen Brown, Marcus Smart, Terry Rozier

Zespół Celtów został zupełnie przebudowany. Z tegorocznego draftu do drużyny dołączają Jayson Tatum i Semi Ojeleye, ale Boston sięgnął także po graczy z poprzednich naborów – m.in. Guerschona Yabusele. Wydawało się, że głównym punktem offseason Bostonu będzie wygranie batalii o Gordona Haywarda (w międzyczasie do TD Garden trafił także Marcus Morris), aż do wymiany Kyriego Irvinga. Celtics pozyskali niezadowolonego ze współpracy z LeBronem Jamesem rozgrywającego.

W wymianie za Irvinga, Celtics oddali Isaiah Thomasa, Jae Crowdera, Ante Zizicia oraz wybór w pierwszej rundzie draftu 2018, należący do Brooklyn Nets. Wcześniej, by zrobić miejsce na kontrakt Haywarda, wysłali do Detroit Pistons Avery’ego Bradleya. W wolnej agenturze nowe drużyny znaleźli sobie także Kelly Olynyk (Miami), Amir Johnson (Philadelphia) oraz Jonas Jerebko (Utah).

ROTACJA

PG: Kyrie Irving, Terry Rozier, Shane Larkin
SG: Jaylen Brown, Marcus Smart, Andrew White
SF: Gordon Hayward, Jayson Tatum, Semi Ojeleye, Abdel Nader
PF: Marcus Morris, Guerschon Yabusele, Daniel Theis
C: Al Horford, Aron Baynes

Trener: Brad Stevens

Rotacja Celtów została kompletnie przebudowana – z ostatniego sezonu zostało w niej zaledwie 4 zawodników. Na rozegraniu Isaiah Thomasa zastąpi Kyrie Irving, który ma wnieść nową jakość w grę Celtics. Będzie jednak też zmuszony do delikatnej zmiany stylu gry, bowiem Boston stawia głównie na ball-movement i grę drive-and-kick. Jego partnerem w back-courcie w miejsce Avery’ego Bradleya zostanie prawdopodobnie Jaylen Brown, który zastępował także Bradleya w czasie jego rehabilitacji po kontuzji. Młody wingman Celtów będzie miał przede wszystkim za zadanie obrona najlepszego guarda rywali oraz rozciąganie gry (musi poprawić rzut za 3 punkty). Zmiennikami Irvinga i Browna będą dwaj gracze zaznajomieni już ze swoją rolą w systemie Brada Stevensa – Terry Rozier oraz Marcus Smart.

Zupełnie inaczej wygląda także ustawienie na pozycjach skrzydłowych. Już nie Jae Crowder i Amir Johnson, a Gordon Hayward i Marcus Morris będą częścią wyjściowego ustawienia Celtów. Hayward to zawodnik jakby skrojony do roli drugiej ofensywnej opcji zespołu – potrafi grać zarówno z piłki, jak i bez niej. Dodatkowo, jest też plusowym obrońcą i powinien bardzo dobrze uzupełniać się z Brownem. Stevens postawi prawdopodobnie na small-ball, dzięki czemu swoje miejsce w pierwszej piątce znajdzie także sprowadzony z Detroit Marcus Morris. Za Haywardem z ławki wchodził będzie Jayson Tatum, mając za zadanie utrzymanie poziomu ofensywy, gdy na parkiecie zabraknie gwiazdy Celtics. Czwarte miejsce w rotacji skrzydłowych jest niewiadomą – równie dobrze może tam wychodzić ograny w lidze chińskiej Guerschon Yabusele, jak i w small-ballowych ustawieniach Semi Ojeleye. Środkowym będzie rzecz jasna Al Horford, którego umiejętności rozegrania piłki z high-post będą niezwykle cenne dla Celtów, którzy nie posiadają w swoich szeregach typowego rozgrywającego. Z ławki wchodził będzie za nim Aron Baynes, mający właściwie tylko jedno zadanie, z którego dobrze wywiązywał się w barwach Detroit Pistons – obrona obręczy.

PLUSY I MINUSY

Nie da się ukryć, że największym plusem Boston Celtics są w tej chwili indywidualności. Do świetnego trenera dołączyli dwaj czołowi zawodnicy ligi, którzy z miejsca powinni wznieść „Celtów” na wyższym poziom. Drużyna w kluczowych momentach meczów może liczyć na kogokolwiek  z dwójki Kyrie Irvina – Gordon Hayward, a na dodatek są jeszcze młode talenty w postaci Jaysona Tatuma oraz Jaylena Browna.

Na minus zaliczam oddanie dwóch świetnych defensorów, a więc Avery’ego Bradley oraz Jae Crowdera. Dodatkowo pozbyto się Isaiah Thomasa, który bardzo emocjonalnie był związane z organizacją ze stanu Massachusetts. Brak oddanych klubowi zawodników może przysporzyć Celtics wiele trudności w budowaniu chemii w drużynie.

OCZEKIWANIA

To, że Boston Celtics są drużyną playoffową nie ulega żadnym wątpliwościom. Patrząc realnie, są jedyną drużyną mogącą poważnie zagrozić LeBronowi i spółce. Zasadniczym pytaniem jest tylko czy dadzą radę pokonać ich i awansować do wielkiego finału. Zastąpienie Thomasa Irvingiem powinno wyjść im na dobre – to podobni profilem zawodnicy, ale jednak Irving lepiej wypada w pojedynkach 1-na-1. Warto też wspomnieć w kontekście oczekiwań o dalszym rozwoju graczy z ławki rezerwowych. Zwłaszcza tych, którzy wybrani zostali w tegorocznym drafcie – Ojeleye i Tatuma. Brad Stevens mierzy wysoko i jego oczekiwania wykraczają poza finał konferencji wschodniej.

Typ Marcina: 55-27, 2. miejsce w konferencji
Typ Rafała: 55-27, 1. miejsce w konferencji
Typ Pawła: 59-23, 2. miejsce w konferencji

6 Komentarze

  1. Ciekawe jak to zatrybi po takim przemeblowaniu składu… dziś w nocy pierwszy pokaz

  2. Oby te roszady nie okazaly sie kompletnym niewypalem Ainge’a. Mam dziwne przeczucie ze Danny’ego poprostu ponioslo w off season i feket moze byc odwrotny od zamierzanego. Hayward mial byc brakujacym elementem a skonczylo sie na wymianie 3/4 skladu. Nie zmienia sie kompletnie druzyny ktora byla najlepsza na wschodzie i przegrala w finale konferencji. Brak zgrania byc moze i chemii, a co najbardziej boli w stosunku do IT, oddania/przywiazania bo barw/organizacji. Utożsamianie sie z klubem to w Bostonie jedna z podstaw sukcesu patrz. KD i nie wspomnie o The Truth i 2008 roku. Hasla Boston Pride czy Once a Celtics always Celtic nie sa tylko pustymi sloganami. Avery , Thomas , Crowder i Olynik jeszcze za nimi Stevens zateskni bo kto bedzie bronil?? Smart i Brown, Baynes??? A Hortford wedlug mnie rozczarowuje i to bardzo. To pierwsze niepowodzenie Ainge’a po wymianie z Nets, draft klapa calkowita – Sullinger i Fab Melo to 2 zmarnowane wybory. Nie oddalbym za nic Bradleya i Crowdera za nic! Defensywny front court sie rozlecial w piz…u. Twarda defensywa to bylo cos co odruznialo C’s a przy tym skladzie nie liczmy na to. Boston zmieni kompletnie styl gry bo musi, Stevens to geniusz ale czy Boston wymagal az tak radykalnych roszad w skladzie po poprzednim sezonie??

  3. Rowniez tak sadze, wyniana Bradleya w tym ukladzie to duzy minus. Jeszcze Thomasa rozumiem bo ostatni rok kontraktu i powazna kontuzja. Napewno stracili duzo w defensywie a czy Irving bedzie poteafil pociagnac ten wozek to watpie, jakos Cavs nie gralo nic bez Lebrona.

  4. Trudno się z Wami nie zgodzić 🙂 Jedyny uzysk jaki widze to zastąpienie Thomasa Irvingiem, ale to tylko na papierze. Lojalności nie da się kupić. Było mi strasznie przykro, jak czytałam tę publikację IT z podziękowaniami na łamach The Players’ Tribune. Widzieliście?

    1. Szczerze Marto ja tez czytalem list IT ze scisnietym sercem i przygryzionymi wargami. Zawodnik ktory krwawił na zielono po erze KG i Pierce’a „odszedl” po najlepszym sezonie jaki rozegral w zyciu , po dramacie rodzinnym „parkiet TD byl jego tarcza” gral w meczach PO – 50 pkt! . Dla mnie Bradley, Crowder, Thomas oraz Stevens + Smart to byla zmiana pokoleniowa ktora dala Bostonowi nowa „twarz” nowa jakosc. Jak w Bean Town nie ma swietosci to co sie dziwic calej lidze NBA ktora za rok do trzech lat zacznie zjadac swoj tłusty $$$ ogon.

  5. Pingback:Podsumowanie sezonu 2017/18: Boston Celtics - NBA Labs – strona o koszykówce NBA. Wyniki, aktualności, relacje i analizy.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *