Zapowiedź sezonu 2018/19: Milwaukee Bucks

Paweł Mocek Strona Główna Zapowiedzi sezonu Zapowiedzi sezonu 2018/19 2

Po bardzo obiecującym występie w ubiegłorocznych playoffach, wydawało się że Milwaukee Bucks mogą już iść tylko do przodu. W trakcie poprzedniego sezonu do drużyny dołączył Eric Bledsoe, po kontuzji wrócił Jabari Parker, ale ani Jasonowi Kiddowi, ani Joe Prunty’emu nie udawało się wycisnąć maksimum z naszpikowanych talentem Kozłów. Teraz przed Bucks nowy początek, pod zupełnie nowym trenerem. Mike Budenholzer przejął stery po wymienionych wcześniej szkoleniowcach i dostaje bardzo ciekawy skład do prowadzenia. Teoretycznie wszystko przed nimi, ale powinni już teraz wejść na półkę wyżej.

Offseason

Przybyli: Donte DiVincenzo (17. pick draftu), Ersan Ilyasova ($21 mln/3 lata, 76ers)Brook Lopez ($3,3 mln/1 rok, Lakers)Pat Connaughton (Trail Blazers)

Odeszli: Brandon Jennings (zwolniony, Zenit)Jabari Parker (Bulls)Jason Terry (bez klubu)

Zostali: Giannis Antetokounmpo, Eric Bledsoe, Malcolm Brogdon, Sterling Brown, Matthew Dellavedova, John Henson, Thon Maker, Khris Middleton, Shabazz Muhammad, Tony Snell, D.J. Wilson, Tyler Zeller

Nie chcąc płacić mu dużych pieniędzy, Bucks zrezygnowali z próby zatrzymania Jabariego Parkera i pozwolili mu odejść do Chicago Bulls. Od razu poczynili też ruchy na rynku wolnych agentów, uzupełniając swoją rotację wysokimi graczami, potrafiącymi rzucać za 3 punkty. Do Milwaukee po kilku latach powraca Ersan Ilyasova, a po rocznym pobycie w Los Angeles do Konferencji Wschodniej wróci także Brook Lopez. Kolejnego strzelca, Bucks pozyskali także na obwód – dołącza do nich były gracz Blazers, Pat Connaughton.

Rotacja

PG: Eric Bledsoe, Matthew Dellavedova
SG: Malcolm Brogdon, Pat Connaughton, Donte DiVincenzo
SF: Khris Middleton, Tony Snell, Sterling Brown
PF: Giannis Antetokounmpo, Ersan Ilyasova, D.J. Wilson
C: Brook Lopez, Thon Maker, John Henson, Tyler Zeller

Maciej Jaguszewski:

Atak Bucks będzie oparty na Giannisie Antetokounmpo, który co rok poprawia swoją grę i według wielu jest aktualnie najlepszym graczem na Wschodzie. Wokół Greka jest mnóstwo strzelców na czele z Khrisem Middletonem, który jest bardzo dobrą drugą opcją. Dodanie Ersana Ilyasovy oraz Brooka Lopeza to świetna informacja dla Giannisa, który będzie miał więcej miejsca na wejścia pod kosz. Wydaje się, że pod nowym trenerem Bucks będą grali szybciej (w zeszłym sezonie mieli 20. tempo gry w lidze) i powinni poprawić swoją grę ofensywną.

Paweł Mocek: 

Bucks wzmocnili w offseason ławkę rezerwowych i wydaje się, że wreszcie dokonali właściwych ruchów, odbiegając nieco od swojej poprzedniej polityki ściągania wszechstronny, multipozycyjnych atletów. Ci wciąż są w drużynie (Giannis, Thon Maker, Tony Snell, Malcolm Brogdon), natomiast mamy też Ilyasovę oraz Lopeza, którzy mogą być słabszymi elementami układanki w obronie, natomiast dodają potrzebne Bucks doświadczenie i spacing w ofensywie. Trener Budenholzer dostaje bardzo dużo możliwości do sprawdzenia w rotacji podkoszowych – może spróbować ustawienia z Giannisem, Lopezem, Ilyasovą, Makerem oraz Hensonem na pozycji środkowego i zobaczyć, które działają najlepiej.

Obwód w teorii także powinien być siłą Kozłów, ale miał nią być także w poprzednim sezonie. Kontuzje Malcolma Brogdona oraz Matthew Dellavedovy nieco namieszały jednak w planach zespołu z Wisconsin i właśnie w trakcie ich absencji, Bucks przeżywali największy kryzys. Eric Bledsoe miał duże problemy w playoffach i ma sporo do udowodnienia w kolejnym sezonie, a na pewno umiejętności mu nie brakuje. Jego gra dwójkowa z Giannisem powinna być jedną z głównych części ofensywy, tak samo jak jego akcje indywidualne, gdy Greka nie będzie na boisku. On i Khris Middleton muszą trochę odciążyć Antetokounmpo w zadaniach gracza prowadzącego grę.

Maciej Jaguszewski:

Trener: Mike Budenholzer – odnosił już sukcesy jako główny szkoleniowiec z Atlantą Hawks, których poprowadził do 60 zwycięstw w sezonie i finałów konferencji. Ponadto 49-letni trener był wcześniej asystentem w San Antonio Spurs przez 17 lat, zatem ma wielkie doświadczenie, które będzie starał się wykorzystać w nowej pracy z utalentowaną ekipą. Po 2 latach odpadania w pierwszej rundzie play-offów czas na krok do przodu dla Milwaukee, w czym powinien pomóc Budenholzer, który w pracy z Hawks pokazał, że potrafi wyciągnąć maksimum ze swoich graczy.

Plusy

Paweł Mocek:

Już od paru sezonów największą zaletą Bucks jest ich potencjał. Przy takiej dozie talentu, gwarantowanej przez obecność Giannisa Antetokounmpo, Malcolma Brogdona, Khrisa Middletona, Erica Bledsoe’a, czy Thona Makera, Kozły z miejsca powinny wejść do elity na Wschodzie osłabionym odejściem LeBrona Jamesa. Do tej pory zawsze czegoś im brakowało, natomiast teraz z jednym z najbardziej inteligentnych trenerów w lidze, ze wzmocnioną ławką rezerwowych, dla Bucks nie będzie już wymówek w przypadku niepowodzeń. Posiadają jedną z najmocniejszych rotacji we własnej konferencji i powinni wreszcie zrobić z niej użytek.

To, co od początku powinno spodobać się Mike’owi Budenholzerowi, to zbilansowanie drużyny pomiędzy atakiem i obroną. Trudno wyobrazić sobie kontynuowanie tak agresywnej strategii w defensywie, jak za czasów Jasona Kidda i być może to okaże się kluczem do działania drużyny po obu stronach parkietu. Z jednej strony, Bucks mogą wykorzystywać swoją obronę do nakręcania kontrataków – w których są jedną z najbardziej niebezpiecznych drużyn w lidze – ale z drugiej mają także dobrych zawodników do przeprowadzania ataków pozycyjnych. W nich mogą pomóc szczególnie Ersan Ilyasova oraz Brook Lopez, którzy potrafią zapewnić spacing grając na pozycjach podkoszowych.

Minusy

Paweł Mocek:

Gra Bucks w poprzednim sezonie szybko zaczęła się sypać, gdy z rotacji przez kontuzje wypadli Malcolm Brogdon oraz Matthew Dellavedova. Okazało się, że nawet posiadając do tej pory niezłą ławkę rezerwowych, przy stracie dwóch, trzech podstawowych graczy, inni nie są w stanie wypełnić luki powstałej przez brak swoich kolegów. Każdy z graczy Kozłów daje swojej drużynie coś wyjątkowego – Giannis prowadzi grę i jest czołowym defensorem, Middleton jest go-to-guyem, Bledsoe prowadzi grę pick-and-roll – i gdy jednego z nich brakuje lub nie są oni w formie, wówczas trudno jest ich zastąpić.

Kozły rozpoczynają zupełnie nowy rozdział i początek może być dla nich trudny. W ich przypadku zmiana trenera to także zmiana kultury i organizacji gry, zmiana stylu w defensywie i prawdopodobnie usprawnienie gry w ataku pozycyjnym. Zobaczymy jak długo zajmie zespołowi przyzwyczajenie się do nowej gry i wyrobienie nowych nawyków, natomiast Bucks wcale nie są skazani na sukces. Szczególnie nie na początku sezonu.

Cele na sezon

Paweł Mocek:

Celem minimum dla Bucks jest zrobienie progresu w porównaniu do poprzedniego sezonu. W idealnym scenariuszu chcieliby wdrapać się do pierwszej czwórki i posiadać wreszcie przewagę parkietu w pierwszej rundzie playoffów. Najważniejszym będzie jednak wypracowanie swojej nowej tożsamości, która będzie pozwalała myśleć o nich, jako o czołowej drużynie na Wschodzie.

Typy

Dawid: 45-37, 5. miejsce w konferencji
Maciej: 48-34, 5. miejsce w konferencji
Marcin: 46-36, 7. miejsce w konferencji
Paweł: 53-29, 3. miejsce w konferencji

2 Komentarze

  1. Będę im kibicował, trzymam kciuki za typ Pawła – Grek ma przebicie jest gwiazdą już teraz, oby to wszystko poszło w dobrym kierunku. Bud w końcu może wrócić do tego co lubi robić, prowadzenia drużyny z potencjałem.

  2. Popatrzylem na skład i zastanawiam się, kto tam będzie bronił?
    Osobiście jestem rozczarowany Snellem. W ogóle się nie rozwija.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *