Zagrywka: Pick and roll

Dawid Felietony Strona Główna Zagrywka 1

Nikomu nie trzeba przedstawiać najprostszego zagrania zespołowego jakim jest pick and roll. Dwójkowa akcja, będąca znakiem rozpoznawczym pary Stockton – Malone, daje graczom kilka możliwości skończenia akcji.

Dla formalności jest to tzw. zasłona na piłce, czyli tym razem w centrum wydarzeń jest rozgrywający oraz stawiający zasłonę. Jednak koszykówka to gra zespołowa, pozostali członkowie składu też mają swoje role do wypełnienia. Po pierwsze mają za zadanie rozciągnąć grę od rozgrywającego, aby gracze wykonujący pick and roll mieli wolny korytarz do kosza. Po drugie powinni ustawić się na pozycję do czystego rzutu z dystansu, licząc, że przy atakowaniu obręczy rozgrywający ich dostrzeże.

Reszta zależy od fantazji gracza z piłką. W najczystszej postaci pick and roll’a wykorzystuje on swoje umiejętności podawania do stawiającego zasłonę, który ma otwartą drogę do zdobycia punktów. Zgrana dwójka potrafi wykonać to zadanie nawet bez fizycznego postawienia zasłony. W takim przypadku imituje się postawienie zasłony, jeśli obrońca za wcześnie przygotuje się na przejęcie lub pomoc dla gracza z piłką, stawiający, wykorzystując przewagę zaskoczenia,  niekryty rusza w stronę kosza. Rozgrywający z kolei może również wykorzystać stawianą zasłonę i zaatakować obręcz, bazując na swojej szybkości lub oddać rzut z dystansu, gdy jego obrońca zatrzyma się na zasłonie.

Nie oznacza to, że pozostali zawodnicy nie mają możliwości, aby zdobywać punkty w tej akcji. Jak wspomniałem ich podstawową rolą jest rozciąganie. Jeśli ich obrońca się nie ruszy ktokolwiek z dwójki grających z pick and rolla ma wolną drogę do kosza, jeśli zaś pójdzie do pomocy, czekamy na wolnej pozycji do rzutu. Jak widzimy pomimo, że jest to tylko jedno zagranie, to możliwości wykończenia jest wiele.

pzdr dd

Komentarze

  1. Nie wiem, czy znalazłbym lepszy duet, jeżeli chodzi o granie pick and rolli.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też...
Henderson przejdzie operację, prawdopodobnie opuści sezon 2017/18
Gerald Henderson zdecydował się na przejście operacji biodra, po której prawdopodobnie opuści cały sezon 2017/18. ...