Zapowiedź sezonu 2017/18: Los Angeles Clippers

Paweł Mocek Strona Główna Zapowiedzi sezonu 6

Przez drużynę Clippers przeszło tego lata trzęsienie ziemi, wywołane głównie transferem Chrisa Paula. Zmiany nie ominęły także front-office’u, w którym swoją rolę prezydenta stracił Doc Rivers. Czy Los Angeles Clippers mimo odejścia CP3 utrzymają się w gronie pewniaków do playoffów?

OFFSEASON

Przybyli: Danilo Gallinari, Lou Williams, Patrick Beverley, Sam Dekker, Montrezl Harrell, Milos Teodosić, Willie Reed, Jawun Evans, Sindarius Thornwell, LaDontae Henson

Odeszli: Chris Paul, J.J. Redick, Jamal Crawford, Luc Mbah a Moute, Marreese Speights, Raymond Felton, Paul Pierce, Brandon Bass, Diamond Stone

Zostali: Blake GriffinDeAndre Jordan, Austin Rivers, Wesley Johnson, Brice Johnson

Dzięki informacji od Chrisa Paula, że w wolnej agenturze planuje podpisać kontrakt z Houston Rockets, mogli zrobić szybko wymianę, w ramach której pozyskali Lou Williamsa, Patricka Beverleya, Sama Dekkera oraz Montrezla Harrella. Podpisali także szybko maksymalną, pięcioletnią umowę ze swoją drugą gwiazdą, Blake’iem Griffinem.

Dzięki wymianie sign’and’trade Clippers pozyskali Danilo Gallinariego, oddając w niej także do Atlanty Hawks Jamala Crawforda. W trakcie wolnej agentury swoją ławkę rezerwowych uzupełnili Milosem Teodosiciem i Williem Reedem. Nowe kluby znaleźli sobie za to J.J. Redick (Philadelphia), Luc Mbah a Moute (Houston), Marreese Speights (Orlando) oraz Raymond Felton (Oklahoma City).

ROTACJA

PG: Patrick Beverley, Milos Teodosić, Jawun Evans
SG: Austin Rivers, Lou Williams, Sindarius Thornwell
SF: Danilo Gallinari, Wesley Johnson, LaDontae Henton
PF: Blake Griffin, Sam Dekker, Brice Johnson
C: DeAndre Jordan, Willie Reed, Montrezl Harrell

Trener: Doc Rivers

Paweł Mocek:

Zaledwie 4 graczy rotacji Clippers grało w barwach klubu z Miasta Aniołów w ubiegłym sezonie. Są wśród nich rzecz jasna Blake Griffin i DeAndre Jordan, których podkoszowa współpraca będzie niezwykle ważnym czynnikiem w systemie Doka Riversa. Po odejściu Paula Griffin dostanie jeszcze większą rolę w rozgrywaniu akcji i będzie także go-to-guyem zespołu. W tym drugim elemencie wspomoże go w tym sezonie Danilo Gallinari, który będzie drugą ofensywną opcją drużyny. Włoch powinien grać także spore minuty jako silny skrzydłowy, gdy odpoczywał będzie Griffin. Front-court Clippers nie ma niestety zbyt silnego wsparcia z ławki. O minuty na pozycji środkowego walczyć będą sprowadzeni latem Willie Reed oraz Montrezl Harrell, pewne miejsca w rotacji powinni mieć także Wesley Johnson oraz kolejny nowy gracz – Sam Dekker.

W nieco lepszej kondycji jest głębia składu na pozycjach 1-2. Rivers ma też możliwość szachowania wyjściową piątką. Stałe miejsce w niej powinien mieć Patrick Beverley, a obsada pozycji rzucającego obrońcy zależy od tego, czego będą potrzebowali Clippers. Jeśli jeszcze trochę defensywy, wówczas jako off-guard będzie wystawiany Austin Rivers. Jeśli jego ojciec będzie chciał jednak zminimalizować straty po odejściu CP3, wówczas jego miejsce może zająć Milos Teodosić. Bardzo ważna będzie jego współpraca z Jordanem, którego efektywność ofensywna jest w dużej mierze zależna od jakości podań, jakie dostaje. Idealnym uzupełnieniem ławki i naturalnym następcą Jamala Crawforda będzie w Los Angeles Lou Williams.

PLUSY I MINUSY

Marcin Polaczek:

Może to zabrzmi trochę jak herezja, ale największym plusem jest… strata Chrisa Paula. Przez 6 lat z nim w składzie ani razu nie udało im się dotrzeć do finału konferencji, a dwa ostatnie sezony zakończyli niespodziewanie już na pierwszej rundzie. Poza tym Paul ma już 32 lata i perspektywa wydania 200 mln/5 lat nie była najciekawsza. Dodatkowo dostali za niego kilku solidnych zadaniowców. Drugim plusem było odpuszczenie weteranów czyli Redicka (23 mln!!) i Crawforda. Kolejny to kontrakt Reeda (minimum!) i Teodosica (12/2). Wydawało się, że kolejnym krokiem będzie wymiana Jordana za kilka picków i przebudowa, jednak tu zaczynają się minusy. Podpisując Gallo zablokowali sobie budżet na 2 sezony (34mln), a teraz ponoć negocjują nową umowę z DeAndre, która nie pozwoli im na przebudowę przez najbliższe lata. Reasumując, LAC dalej będą w playoffs i dalej będą odpadać w pierwszych rundach, ale już bez Chrisa Paula.

OCZEKIWANIA

Mateusz Jakubiak:

Odejście Chrisa Paula sprawiło, że Clippers spadli nieco w przedsezonowych rankingach. Cały czas mają jednak skład, który na niezwykle mocnym Zachodzie jest w stanie awansować do playoffs. I to właśnie będzie celem Blake’a Griffina i spółki. Wiele par oczu będzie zwróconych na debiutującego w NBA Miloša Teodosicia, który o pierwszy skład będzie rywalizował z Austinem Riversem, Patrickiem Beverleyem oraz Lou Williamsem. Sporym wsparciem na obwodzie powinien być Danilo Gallinari. Ekipę z Los Angeles zdecydowanie stać na sprawienie niemałych problemów „wielkim” Konferencji Zachodniej.

Typ Marcina: 47-35, 5. miejsce w konferencji
Typ Rafała: 38-44, 10. miejsce w konferencji
Typ Pawła: 46-36, 6. miejsce w konferencji

6 Komentarze

  1. Milos nie będzie wychodził z ławki. To był jego warunek.

  2. Crawford nie odszedl do Atlanty tylko do Minnesoty.
    Rivers w s5 nie przejdzie to na dluzsza mete, bo gosc jest cieniutki

    1. Nigdzie nie jest napisane, że odszedł do Atlanty. Zespół go tam wymienił w sign-and-trade Gallo, tam wykupił swój kontrakt i dopiero podpisał umowę z Minnesotą.

  3. Będzie play off i chyba tyle. Nie ma co liczyć na fajerwerki.

  4. Dziwię się, że tyle osób widzi ich tak wysoko, przecież to nie turniej bokserski. Przychylam się bardziej do notowań Rafała i brak awansu. Ta drużyna to zbiór zadaniowcow, lubię takie drużyny, ale Zachód jest za mocny.

  5. Pingback:Podsumowanie sezonu 2017/18: LA Clippers - NBA Labs – strona o koszykówce NBA. Wyniki, aktualności, relacje i analizy.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *