Zapowiedź sezonu 2017/18: Dallas Mavericks

Paweł Mocek Strona Główna Zapowiedzi sezonu 2

Dirk Nowitzki zagra w Dallas jeszcze przez rok, może dwa i Mavericks powoli przygotowują się na rozpoczęcie nowego rozdziału w swojej historii. Pierwszym krokiem było wydraftowanie Dennisa Smitha Jr., który ma być powiewem świeżości i nadzieją na przyszłość. Czy Mavs stać na coś więcej, niż bycie tylko średniakiem w konferencji zachodniej?

OFFSEASON

Przybyli: Josh McRoberts, Dennis Smith Jr., Maxi Kleber, P.J. Dozier

Odeszli: DeAndre Liggins, A.J. Hammons, Jarrod Uthoff

Zostali: Dirk NowitzkiNerlens NoelHarrison Barnes, Wesley Matthews, Dwight Powell, Devin Harris, Jose Juan Barea, Seth Curry, Salah Mejri, Dorian Finney-Smith, Yogi Ferrell

Główne wzmocnienie Mavericks to wybranie w drafcie Dennisa Smitha Jr. Poza tym, nowe umowy z klubem podpisali Dirk Nowitzki oraz Nerlens Noel.

ROTACJA

PG: Dennis Smith Jr., Jose Juan Barea
SG: Seth Curry, Yogi Ferrell, P.J. Dozier
SF: Wesley Matthews, Devin Harris, Dorian Finney-Smith
PF: Harrison Barnes, Dwight Powell, Maxi Kleber
C: Dirk Nowitzki, Nerlens Noel, Salah Mejri, Josh McRoberts

Trener: Rick Carlisle

Paweł Mocek:

Rotacja Mavericks nie zmieni się zbytnio w porównaniu do poprzedniego sezonu. Rick Carlisle postawił na grę small-ballem – na pozycji środkowego będzie wychodził Dirk Nowitzki, a tylko jego zmiennikiem będzie Nerlens Noel. Ma to za zadanie poprawę spacingu kosztem defensywy podkoszowej, jaką zapewnia swoją osobą Noel. Na zwolnionej przez Dirka pozycji numer „4” pokaże się za to Harrison Barnes, który właśnie grając jako silny skrzydłowy był najbardziej efektywny w ofensywie Mavs. Rolę jego back-upu powinien przejąć po przeciętnych rozgrywkach 2016/17 Dwight Powell.

Obsada obwodu Mavericks jest dość osobliwa, bowiem pięciu z sześciu grających regularnie graczy, było jeszcze parę lat temu nominalnymi rozgrywającymi. Przede wszystkim chodzi tu o tercet Dennis Smith Jr. – J.J. Barea – Yogi Ferrell. Wybrany z 9. debiutant ma praktycznie pewne miejsce w składzie jako wyjściowa „jedynka” i wprowadzi zupełnie nową energię i jakość w atak drużyny z Teksasu. Barea i Ferrell będą grali często razem na pozycjach 1-2, wchodząc z ławki rezerwowych. Nominalnie w pierwszej piątce grał będzie także kontuzjowany obecnie Seth Curry, mający rozciągać grę i dodać nieco siły ognia zza łuku. Ważną postacią podstawowego składu jest także Wesley Matthews, będący najlepszym two-way playerem w Dallas. O ostatnie miejsce w rotacji będą walczyć Devin Harris i Dorian Finney-Smith.

PLUSY I MINUSY

Marta Kiszko:

Największym problemem Dallas są zbiórki. Mavericks plasują się na ostatniej pozycji w rankingu najlepiej zbierających drużyn w sezonie 2016/17, a nie zrobili żadnych ruchów transferowych, które mogłyby to zmienić. Będą musieli w tym elemencie gry polegać na Nerlensie Noelu. Brak elitarnego playmakera też zrobił swoje i Dallas było w zeszłych rozgrywkach w ogonie pod względem ilości asyst na mecz. Być może Dennis Smith Jr. będzie tym, który z łatwością znajdzie kolegów na wolnych pozycjach. Dallas ma do dyspozycji wielu obrońców i tym głowa Carisle’a, żeby to dobrze poukładać. Mavs nie radzili sobie także w kontratakach, ale, podobnie jak w przypadku asyst, DSJ powinien być motorem napędowym.

OCZEKIWANIA

Grzesiek Kowalczyk:

Nadchodzący sezon będzie pożegnaniem Wielkiego Dirka z NBA. Dallas będą odwiedzać poszczególne miasta z objazdowym cyrkiem, koszulki z nazwiskiem Nowitzki będą się sprzedawały jak świeże bułeczki, a Dirk rzuci w ostatnim meczu 45 punktów… a nie to już było… dwa lata temu w LA 🙂 Zespół z Dallas jest w przebudowie i wymianie pokoleniowej. Dirk będzie w dalszym ciągu ważnym ogniwem ale ze zmniejszonym wpływem na boisku. Lata lecą i nie może grać po 35 minut w każdym meczu. Ale jego charyzma i etyka pracy będą nieocenione do wychowania młodzieży. Do tego wygra kilka nadplanowych meczów dzięki wciąż świetnej ofensywie. Trener Carlisle będzie chciał jak najszybciej przyzwyczaić Dennisa Smitha Jr. do gry na najwyższym poziomie i coś czuję, że ten będzie wysoko w notowaniach Rookie of the Year. Dobry sezon rozegrają Seth Curry i Harrison Barnes, bo wokół nich i Smitha będzie budowana przyszłość drużyny.

Typ Marcina: 32-50, 12. miejsce w konferencji
Typ Grzegorza: 32-50

Typ Rafała: 33-49, 12. miejsce w konferencji
Typ Pawła: 33-49, 12. miejsce w konferencji

2 Komentarze

  1. W Dallas czas na zmiany. A to oznacza uzbrojenie się w cierpliwość w oczekiwaniu na play off w najbliższych sezonach.

  2. Pingback:Podsumowanie sezonu 2017/18: Dallas Mavericks - NBA Labs – strona o koszykówce NBA. Wyniki, aktualności, relacje i analizy.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *